Wesprzyj nas

Wiek biologiczny

Co to jest wiek biologiczny?

Metryka? A co to takiego? Dzisiaj nikt na nią nie patrzy. Liczy się wiek biologiczny. To on pozwala określić naszą obecną kondycję i liczbę lat, jaka dana nam będzie przeżyć.

Wiek kalendarzowy jest mierzony według czasu fizycznego, wiek biologiczny według wewnętrznego zegara organizmu. Jest prawdziwym odzwierciedleniem ogólnego stanu naszego zdrowia.

Choć trudno w to uwierzyć, badania wykazały, że ani wiek biologiczny, ani długość życia nie są zakodowane w genach. W dużej mierze uzależnione są od postępu w medycynie i poprawy warunków życia.

Świadczy o tym choćby fakt, iż przez ostatnie 170 latach średnia długość życia w krajach uprzemysłowionych wydłużyła się o ponad 40 lat i co roku rośnie. Istnieją jednak teorie naukowe, twierdzące, że człowiek mógłby żyć około 150 lat, gdyż na tyle pozwalają możliwości jego organizmu.

Znaczne różnice

Na określonym etapie życia człowieka starzenie się lub inaczej mówiąc rozwój, powinien wyglądać podobnie. Jeśli na przykład weźmiemy pod uwagę prawidłowo rozwijające się dzieci w wieku 3 lat uznamy, że powinny między innymi samodzielnie chodzić i komunikować się z otoczeniem. Oprócz cech zachowania, organizm trzylatka powinien być odpowiednio do tego momentu życia rozwinięty. Podobnie przygotowany powinien być organizm dorosłych. Niestety, w dojrzałym wieku proces starzenia się u różnych osób zaczyna być zróżnicowany.

Przeprowadzone kilka lat temu badania Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu udowodniły, że różnice w wieku biologicznym między pięćdziesięciolatkami z wykształceniem zasadniczym, a ich rówieśnikami legitymującymi się dyplomem uczelni wyższej są znaczne.

Okazało się, że pierwsza grupa ma mniejszą gęstość kości i elastyczność kręgosłupa, mniejsza pojemność płuc oraz gorszą koordynację wzrokowo-ruchową. Póki co, różnice biologiczne między grupami społecznymi zacierają się tylko w krajach o najwyższym poziomie życia – w Szwecji i Norwegii.

Co obniża wiek

Bywa, że wartości określające wiek metrykalny i wiek biologiczny są u danej osoby porównywalne. Niestety, częściej zdarza się, że różnią się znacznie między sobą. Jak to możliwe? Ogólnie można powiedzieć, że od „prowadzenia się”.

Osoba w wieku lat 35. może mieć wątrobę 60-latka doceniającego walory smakowe golonki, kiełbaski pepperoni i tłuściutkiego boczku albo 20-latka, którego można by określić jako miłośnika zdrowej żywności. Ta druga opcja wchodzi w grę, jeśli będzie świadomie odżywiał się, regularnie ćwiczyć oraz prowadził tzw. zdrowy tryb życia.

Natomiast w sensie biologicznym nasz organizm najbardziej postarza otyłość, nadciśnienie i kłopoty z kręgosłupem. Badania wśród Brytyjczyków w wieku od 18 do 76 lat wykazały, że osoby otyłe nie tylko częściej chorują na cukrzycę i choroby serca, ale są też biologicznie starsze niż ludzie z prawidłową wagą ciała średnio o 8,8 roku. Palacze papierosów natomiast są starsi o prawie 5 lat.

Spośród czynników które przyśpieszają proces starzenia się naszego organizmu, na jednym z czołowych miejsc powinniśmy wymienić też stres.

Jak sprawdzić wiek

Na każdym etapie życia można sprawdzić swój wiek biologiczny. Specjaliści stworzyli wiele testów pomagających w określeniu przybliżonej liczby lat. Pomocne są również wielokierunkowe badania określające, które funkcje organizmu starzeją się zgodnie z jego wiekiem kalendarzowym, a w których tej zgodności nie ma. Wiedza ta wskazuje lekarzowi obszary, którymi powinien się zająć oraz pomaga dobrać metody działań leczniczych. Dzięki specjalistycznym badaniom możemy stać się młodsi w sensie biologicznym, czyli niemal… oszukać czas.

Zmień się

Jeśli wynik badań określających nasz wiek biologiczny będzie niższy niż wiek z metryki, możemy tylko się cieszyć. Oznacza to, że prowadzimy zdrowy tryb życia. Natomiast gdy liczba lat, którą wyliczyliśmy, jest większa, nie martwmy się. Zawsze można nadrobić stracony czas.

By wydłużyć życie co najmniej o trzy lata, wystarczy zmienić dietę. Ryby, warzywa i owoce pomogą w odzyskaniu wewnętrznej młodości.

Ponadto lekarze zauważyli, że dbanie o zęby obniża wiek biologiczny o ponad sześć lat. Na organizm dobrze wpływa regularny relaks. Warto wypoczywać.

Źródło artykułu: fitness.wp.pl

05.07.2011, 18:00, dodała: Ola


  • Gallery

    dsc_0127 dsc_0126 dsc_0125 dsc_0124
  • Najpopularniejsze tematy